ul. Bohaterów Monte Cassino 46
81-753 Sopot

Prawidłowe mycie włosów

mycie włosów podstawa dbania o włosy

Włosy oraz skóra naszej głowy, bez przerwy narażone są na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych: promieniowanie UV, klimatyzacja, smog oraz kurz. Również urazy mechaniczne spowodowane złym rozczesywaniem włosów, czy noszeniem czapki w sezonie jesienno-zimowym, znacznie osłabiają kondycję naszych włosów. Mycie włosów jest bardzo istotną oraz często bardzo zaniedbywaną częścią ich prawidłowej pielęgnacji. Częste użycie niewłaściwego, źle dobranego preparatu do rodzaju naszej skóry, doprowadza do licznych problemów z którymi później trudno nam się uporać. Włosy stają się przesuszone, łamliwe, a skóra naszej głowy zaczyna się przetłuszczać lub przesuszać.

A więc , nadchodzimy z pomocą;)

Tu powstaje pierwsze pytanie, jak często myć włosy?

Zasada jest prosta, myj włosy kiedy czujesz , że są nieświeże. Najczęściej 2 – 3 razy w tygodniu. Jednakże częstotliwość mycia włosów powinna być dostosowana do naszych potrzeb. Jeżeli twoje włosy przetłuszczają się tak silnie, że musisz je myć codziennie, najprawdopodobniej jest to skutek źle dobranej pielęgnacji typu : szampon, odżywka, maska. Dzieje się tak również wtedy gdy używasz zbyt wielu preparatów do stylizacji. Takich jak: suchy szampon, puder do włosów lub złej jakości lakier do włosów. Na skutek takiego potraktowania, gruczoły łojowe wydzielają więcej sebum, co w efekcie sprawia, że włosy są przetłuszczone, a ich mycie niezbędne.


Jeżeli nasze włosy się nadmiernie przetłuszczają, musimy zwrócić baczna uwagę na składy szamponów oraz unikać tych , w których występują SLSy. Ponieważ te silne detergenty niszczą naszą powłokę ochronną czyli płaszcz hyrdo-lipidowy. Czego efektem jest bardziej wysuszona skóra, która by się bronić produkuje więcej łoju. Lecz to nie wszystko, ponieważ powody przetłuszczania się włosów mogą być spowodowane chorobami ogólnoustrojowymi. Ważne jest również by pamiętać, że gdy mamy przetłuszczone włosy, należy je dokładnie umyć odpowiednim szamponem i nie dopuścić do nadmiernego przetłuszczania się włosów, ponieważ może to skutkować całą lawiną nieszczęść, takich jak: pieczenie, swędzenie, zaczopowanie mieszków włosowych oraz późniejszym ich wypadaniu…

Sposoby mycia włosów:

MMO – mycie, mycie, odżywka. Czyli zaczynamy od mycia wstępnego, spłukujemy, myjemy drugi raz i nakładamy odżywkę od połowy długości włosów lub maskę którą nakładamy na skórę głowy oraz włosy. Pozostawiamy na określony czas i spłukujemy.
OMO – odżywka, mycie, odżywka. Najpierw na mokre włosy nakładamy maskę lub odżywkę o głębokim działaniu. Spłukujemy, myjemy włosy szamponem, a następnie nakładamy lekką odżywkę i spłukujemy.
MOO– Mycie, odżywka, odżywka. Najpierw myjemy szamponem, następnie nakładamy odżywkę i spłukujemy, druga odżywka to preparat bez spłukiwania o lekkiej konsystencji.
Metod mycia włosów jest naprawdę znacznie więcej, lecz te powyższe wydają się najbardziej efektywne.
Jeżeli wybraliśmy odpowiednią metodę mycia włosów, należy przystąpić do dzieła.

I zaczynamy, krok po kroku:

  • Przed przystąpieniem do mycia włosów, należy je dokładnie rozczesać, po to by zaraz po myciu nie były poplątane. Tyczy się to zwłaszcza długich włosów. Szczotkując włosy przed myciem, usuwamy również resztki stylizacji.
  • Następnie zwilżamy włosy ciepłą wodą. Temperatura wody nie może być ani za zimna ani za gorąca, ponieważ wpłynie to niekorzystnie na kondycję naszych włosów i skóry głowy. Jeżeli jesteśmy posiadaczami przetłuszczających się włosów, woda powinna być letnią gdyż zbyt ciepła pobudzi gruczoły łojowe do nadprodukcji sebum.
  • Szampon – najważniejszy jest dobór odpowiedniego szamponu do skóry głowy i naszych włosów. Jeżeli sama do końca nie jesteś pewna który z preparatów był by odpowiedni dla Twoich włosów, to w salonie fryzjerskim, fryzjer na pewno doradzi odpowiednią pielęgnację – idealna dla Ciebie. Wstępne mycie szamponem (czyli to pierwsze) powinno być bardzo delikatne, po to by nie wcierać zanieczyszczeń głowy. Delikatnie wmasowujemy szampon. Spłukujemy i myjemy drugi raz, ale teraz już szampon powinien pozostać na naszej skórze głowy przez kilka minut. Ważne jest , aby cały zabieg wykonać delikatnie, bez szarpania, pocierania, opuszkami palców. Po spłukaniu przechodzimy do:
  • Odżywka/Maska – to dwa różne produkty i trzeba o tym pamiętać. Odżywkę nakładamy od połowy długości włosów, nigdy na skórę głowy, chyba, że producent zaleca inaczej. Z kolei maskę nakładamy na skórę głowy i całą długość włosów.
  • Osuszanie – powinna być delikatne jak cały powyższy proces mycia. Nie pocieramy włosów o ręcznik. Włosy mokre szczególnie są podatne na mikro urazy, są bardziej łamliwe. Dlatego nie powinniśmy chodzić spać z mokrymi włosami. Najlepiej odcisnąć włosy ręcznikiem. Jeżeli mamy czas, pozwalamy im swobodnie doschnąć. Jeżeli używamy suszarki suszymy zimnym strumieniem.